BITCOIN

Złoto XXI Wieku

„Żadna cyfrowa waluta nie zdetronizuje prędko dolara, ale bitcoin to coś więcej niż tylko waluta. Jest radykalnie nowym, zdecentralizowanym systemem zarządzania, sposobem wymiany bogactwa w społeczeństwie. Mówiąc prościej, jest to jedna z najpotężniejszych innowacji w świecie finansów w ciągu ostatnich 500 lat”

The Wall Street Journal

Bitcoin jako kryptowaluta

„BITCOIN – kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwarto źródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. Bitmonety mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych „satoshi”

Najkrócej i najprościej:  Bitcoin można okeślić jako neutralny, globalny protokół  wymiany wartości.

Bitcoin rozwiązuje tzw. problem generałów bizantyjskich. (Cesarstwo Bizantyjskie (inaczej Cesarstwo Wschodnio-Rzymskie, popularnie Bizancjum) było to państwo istniejące w latach 395-1453, ze stolicą w Konstantynopolu (przed 330 r. Byzantion). Po 476 r. stanowiące kontynuację tradycji Cesarstwa Zachodnio-Rzymskiego. Generałowie podczas wielu inwazji na ziemię wroga spotykali się z problemem. Było kilkunastu generałów i istniała obawa że jeden z nich mógł być zdrajcą i przekazywać złe informacje przez posłańca pozostałych wprowadzając w błąd i doprowadzając do przegranej bitwy  – czyli podsumowując brakowało trzeciej zaufanej neutralnej strony, a taką właśnie zaufaną trzecią stronę stanowi blockchain.

Blockchain

Tłumacząc na język polski oznacza to „łańcuch bloków”, które powiązane są ze sobą kryptograficznie, jest to jakby swego rodzaju księga rozrachunkowa istniejąca  w identycznych kopiach na tysiącach komputerów na całym świecie które są podłączone do sieci bitcoin.

  • nie ma centralnego punktu dowodzenia
  • nie ma biura
  • nie ma siedziby
  • nie ma organizacji która go reprezentuje.

Pomimo tego, że zaangażowanych jest tysiące ludzi na całym świecie – wszyscy co 10 minut aktualizują tą księgę rozrachunkową  ( co 10 minut pobierają aktualną wersję tej księgi). Jeśli ktoś dokonuje przelewu bitcoina to będzie on odnotowany przez każdy komputer tej sieci.

Tutaj na myśl przychodzi pytanie – który  w takim razie z tysięcy komputerów decyduje jaka będzie aktualna wersja historii i na tym właśnie polega tzw. „kopanie” bitcoina, zresztą każdych innych kryptowalut także.

Górnicy czyli osoby zarządzające tą księgą zbierają transakcje w tzw. bloki informacji. Blok ma swój: numer, datę, wylistowaną listę transakcji. W takim jednym bloku transakcyjnym  mieści się do 2500 transakcji. W wyniku szyfrowania powiązane są poszczególne bloki kluczami kryptograficznymi, przez co zmiana jakiekolwiek informacji wymaga mocy obliczeniowej równej ponad połowę Internetu co w obecnych czasach jest nie możliwe do uzyskania. Cała historia transakcji w sieci bitcoin jest niezamienialna – i tutaj UWAGA: raz dokonanego przelewu nie da się  zmienić , nie da się go skasować lub cofnąć.

Altcoiny – jako pozostałe kryptowaluty

Altcoin to określenie dla alternatywnych  walut . Popularność bitcoina i jego otwarty kod źródłowy doprowadził do utworzenia dziesiątek innych walut bazujących na bitcoinie czyli altcoinów – walut alternatywnych.

Najlpopularniejsze altcoiny i ich aktualną wycenę możesz zobaczyć na stronie:

Najważniejsze wydarzenia związane z konkretnymi kryptowalutami możesz śledzić na stronie:

Polskie strony gdzie na bieżąco pojawiają się artykuły ze świata kryptowalut i rynków kapitałowych:

Strona , gdzie znajdziesz opisane w bardzo przystępny sposób najpopularniejsze altcoiny:

Binance

To największa giełda kryptowalut na świecie pod względem wolumenu, a jej główna siedziba znajduje się na Malcie. Giełda oferuje szeroką gamę kryptowalut możliwych do tradingu, część z nich to m.in. Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, EOS, Cardano, Stellar Lumens, NEO, IOTA, Zcash, Monero, Dash, TRON. Nie obsługuje jednak walut FIAT, a rolę waluty pełni Tether (USDT). Tether to kryptograficzna wersja amerykańskiego dolara.

Użytkownicy nie zweryfikowani mogą wypłacić maksymalnie dziennie równowartość 2 btc.

Bittrex

Bittrex to amerykańska giełda z siedzibą w Las Vegas, która zapewnia możliwość obrotu ponad 190 kryptowalut. Na giełdzie nie ma możliwości kupna/sprzedaży kryptowalut za pomocą walut FIAT. Bittrex udostępnia nam pary oparte na Tethet (USDT) – odpowiednik Dolara (USD). Usługi oferowane przez Bittrex podlegają prawu stanu Waszyngton. Dodatkowo Bittrex przestrzega ustawy o tajemnicy bankowej, prawa dotyczącego sankcji gospodarczych oraz innych wymogów prawnym i regulacji, aby usługi nie były wykorzystywane do prania pieniędzy, wspierania terroryzmu, popełniania oszustw ani innych nielegalnych działań. Z nowego/niezweryfikowanego konta na Bittrexie nie możemy wypłacać kryptowalut. – praktycznie obowiązkowa weryfikacja.

Masz Jakieś Pytanie, Wątpliwości?

Napisz Do Mnie! Postaram Się Odpowiedzieć Jak Najszybciej.